Wojciech Wójtowicz
« powrót do listy

Tłumaczenia, a nowoczesna technologia Al

Nowoczesna technologia odgrywa coraz większą rolę w rozmaitych obszarach codziennego życia. Dotyczy to również usług związanych z przekładem tekstów na inne języki. Zwiększające się tempo globalizacji doprowadziło do sytuacji, w której tłumaczenia różnego rodzaju tekstów, dokumentów lub stron internetowych stały się koniecznością zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. W jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać proces tłumaczenia tekstów? 

Nowoczesne oprogramowanie przyszłością dla tłumaczeń? 

Wirtualne słowniki oraz różnego rodzaju aplikacje, za pomocą których można dokonywać przekładu tekstów na języki obce, stały się w dzisiejszych czasach bardzo powszechnym rozwiązaniem. Dynamicznie rozwija się także nowoczesna technologia AI. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się na przykład tłumaczenie książki z zachowaniem kontekstów i odpowiedniego dopasowania słów. Sztuczna inteligencja stopniowo zbliża się do ludzkiej. Pomimo tego, iż potrafi ona w fachowy sposób dokonać tłumaczenia, nie pozbawi jednak pracy zawodowych tłumaczy. Jeśli oprogramowanie nie będzie posiadało umiejętności pozyskiwania wiedzy w czasie rzeczywistym, wówczas nie może dokonać tłumaczenia tak dobrze, jak zrobiłby to człowiek. W dalszym ciągu posiada bowiem spore ograniczenia. W przypadku bardzo specjalistycznych tłumaczeń, do których zaliczyć można między innymi treści o charakterze marketingowym, medycznym, prawniczym lub finansowym, nawet najmniejszy błąd może skutkować pojawieniem się szkodliwych konsekwencji lub mieć wpływ na reputację firmy. 

Zalety i wady sztucznej inteligencji 

Sztuczna inteligencja umożliwia przeprowadzenie szybkiego tłumaczenia tekstu o dużej objętości. Jednocześnie potrafi zrobić to bardzo dokładnie i precyzyjnie. Wiele z narzędzi może także tłumaczyć teksty w różnych językach. Oczywiście tego typu rozwiązanie nie jest całkowicie wolne od wad. Sztuczna inteligencja nadal posiada szereg ograniczeń w dziedzinie związanej z tłumaczeniami. Nie jest bowiem w stanie dostosować przekładu do docelowego odbiorcy. Chodzi między innymi o wzięcie pod uwagę lokalnych norm, zwyczajów kulturowych i innych oczekiwań. Sztuczna inteligencja najlepiej sprawdzi się w przypadku najbardziej znanych języków, do których zaliczyć można między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański lub włoski. W przypadku tych rzadszych lub posiadających specyficzne dialekty, może pojawić się problem związany z brakiem lub też posiadaniem niewielkiej ilości danych.

Co przyniesie przyszłość? 

Rozwój AI jest ciągły i niezwykle dynamiczny. Tłumaczenia z wykorzystaniem tej technologii najprawdopodobniej w dalszym ciągu będą się rozwijać oraz stawać bardziej zaawansowane i dokładne. Sztuczna inteligencja może stać się również skuteczniejsza w przypadku tłumaczeń języka mówionego. Działania związane z rozwojem sztucznej inteligencji powinny w głównej mierze skupiać się na poprawie jakości tłumaczeń, wykorzystaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii oraz lepszego wykorzystania danych. Żeby z technologii mogła korzystać jak największa liczba odbiorców, musi być ona coraz bardziej dostępna oraz stosunkowo tania. Wówczas będzie ona mogła zostać zastosowana w rozmaitych dziedzinach życia. 

W dalszym ciągu nieoceniona okazuje się praca wykonywana przez profesjonalnego tłumacza. Tłumacz francuskiego w Krakowie może podjąć się przekładu różnego rodzaju treści, zarówno profesjonalnych pism urzędowych oraz innych dokumentów, jak i tłumaczeń ustnych. Tłumacz musi posiadać gruntowne wykształcenie oraz doświadczenie w tym zakresie, dlatego finalny rezultat przekładu zawsze charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Tłumacz francuskiego w mieście Kraków pomoże w szybki sposób poradzić sobie z dokumentami technicznymi, prawniczymi. artykułami prasowymi, tekstami literackimi, umowami oraz szeregiem innych dokumentów. Warto skorzystać z usług sprawdzonego fachowca, dzięki temu uzyskać można gwarancję pełnego zadowolenia.

 

 

 

« powrót do listy

Wersja mobilna